- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Dětská lékařka o aktuální situaci: Pokud bych byla na mateřské, dítě bych do školky nedávala

Povolené déle omluvy ve školách či telemedicína. To jsou nové opatření, které schválily týmy odborníků na jednotlivých resortech, a které by v boji proti šířícímu se koronavirus měly pomoci.

Naše mámy ale stále trápí řadu otázek spojených s péčí o dítě, proto jsme oslovili odbornici, která stála přímo u zrodu nových opatření pro tento školní rok.

Jak zvládají koronavirus slovenské děti, jak je třeba postupovat při příznacích jakéhokoliv onemocnění a proč je třeba i nadále chodit do poradny a na očkování, odpovídá hlavní odbornice Ministerstva zdravotnictví ČR pro všeobecnou péči o děti a dorost Elena Prokopová.

DÁT nebo Nelze DÍTĚ DO ŠKOLKY?
Pandemie zvyšuje obrátky a na Slovensku máme každý den narůstající počet nakažených koronavirus. Úřad veřejného zdravotnictví v druhé vlně nárůst případů očekával. Návratem dospělých po dovolených do zaměstnání a dětí do škol se přirozeně zvýšila mobilita lidí, a tím roste i riziko šíření COVID-19.

Infekční onemocnění bohužel postihuje i ty nejmenší. I když má u dětí mírnější průběh, netřeba situaci podceňovat. Tým odborníků proto navrhl nová řešení, která jsou rodinám s malými dětmi mnohem více nápomocné.

Mnoho rodin se onemocnění obává, mnozí totiž žijí ve společné domácnosti buď se starším člověkem, u někoho to může být zase příbuzný, který trpí závažnějším onemocněním.

Je bezpečné dát v čase pandemie dítě do školy nebo školky? A jak rozeznat obyčejnou nemoc od COVID-19 odpovídá pediatrička Elena Prokopová.

Je pravda, že rodič po novém může dát dítěti omluvenku do školy bez potvrzení lékaře na více než 3 dny, co platilo dosud?

Podle rozhodnutí ministra školství, které platí od 1.9.2020, je tato doba prodloužena z 3 na 5 dní. Je to proto, aby rodiče při běžné viróze dětí, kterou umí zvládnout doma, nebo při onemocnění, které umí lékař vyřešit telemedicíny (telemedicína je oficiální povolenou metodou, to znamená, že rodič zavolá lékaři telefonicky nebo mu napíše mail, lékař mu poradí léčbu, případně pošle eRecept), děti nechodili do zdravotnického zařízení jen proto, aby si přišli pro potvrzení o nemoci.

Viróza nemusí projít za 3 dny, ale za 5 dnů pokud k tomu ještě přičteme víkendy, velmi pravděpodobně. Pokud neprojde, i tak dítě musí vidět lékař a následně rodiče dostanou potvrzení o nemoci.

Jsou již známé statistiky, jako infekční onemocnění COVID-19 probíhá u Slovenské děti? A jaký průběh mají děti obecně?

Zatím nejsou známy specifické Slovenské statistiky a v současné situaci ani nemáme čas jejich dělat. Víme však říci, že průběh onemocnění u Slovenské dětí je stejný, jako u dětí v jiných zemích. Jejich příznaky jsou oproti dospělým mírnější, méně vyznačeny a děti méně často potřebují hospitalizaci.

Může pediatr vystavit potvrzení pro dítě, které je rizikové a často nemocné, aby nešlo během současné situace do školky? Jak se rodiče školkařů, mají rozhodnout zda dát nebo nedat dítě do zařízení a kdy mají nárok na OČR?

Pediatr vystavuje do školky vyjádření k způsobilosti navštěvovat kolektivní zařízení pouze před zápisem do školky. V dalším období vydává už jen potvrzení o nemoci v případě, že je dítě nemocné více než 5 dní. Žádné jiné potvrzení pro předškoláky nevydává.

Pokud dítě již navštěvuje předškolní zařízení, ale rodič ho tam nedá 5 dní z důvodu nemoci, tak donese při opětovném nástupu dítěte do školky prohlášení o bezinfekčnosti. Pokud je doma déle než 5 dní, z důvodu onemocnění, přinese při opětovném nástupu potvrzení o nemoci od lékaře.

Pokud rodič dítě nechá doma jen tak z vlastní vůle, protože ve školkách není povinná školní docházka, neřeší pediatr žádné potvrzení. Rodič přinese při nástupu dítěte do školky potvrzení o bezinfekčnosti.

Momentálně je v procesu schvalování návrh, že rodič nebude mít nárok na pandemickou OČR, proto, že by se bál dát dítě do školky kvůli koronavirus. Tehdy nemůže čerpat OČR. Platný by měl být pravděpodobně od 1.10.2020.

Dítě do školky nemusí dát z vlastní vůle a rodiče si nepřítomnost v práci musí vyřešit sami. Opatření ve školkách jsou nastaveny tak, aby tam dítě bylo v co největším možném bezpečí.

Velmi pravděpodobně bych dítě do školky nedala, pokud bych byla doma na mateřské nebo rodičovské dovolené s mladším dítětem. Do školky nepatří ani dítě, které má příznaky jakéhokoliv onemocnění. Do školky patří zdravé děti.