- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Může menstruační kalíšek způsobit zánět či toxický šok? Jak to vidí lékařka

Někteří ženští lékaři na Slovensku upozornili své pacientky na rizikovost užívání menstruačních kalíšků. V poslední době se jim nakupily problémy se záněty. Jejich používání může způsobit i toxický šok. Nemluvě o dalších zdravotních problémech, jako je například zpětný tok krve do dutiny břišní.

Zistiťovali jsme proto blíže, jak to s používáním této menstruační pomůcky skutečně je a zda může být pro ženu nebezpečná. Přece jen, mnohé ženy, i maminky, ji mají doma a doprovází jejich těmito citlivými dny.

Každá mince má dvě strany, ale ta horší v tomto případě skutečně není až tak špatná. Odbornice, lékařka na gynekologicko-porodnické klinice UN Bratislava – MUDr. Alexandra mámově, nám objasnila, zda vůbec a jak mohou být pro zdraví ženy nebezpečné.

VÝHODY A NEVÝHODY JEHO POUŽITÍ
Tvar menstruačního kalíšku je podobný malé nádobce s jakýmsi prodloužením na konci. Slouží jako ‚sběrna‘ krvi. Brání přetečení tím, že přilne ke stěnám pochvy, vytvoří podtlak a menstruační krev se dostává dovnitř.

Lékařka nám vysvětlila, že jsou vyrobeny z medicínského silikonu, jako například i prsní nebo lícní implantáty. „Jejich povrch je upraven tak, že zabraňuje usazování se bakterií. To je výhoda oproti tamponem, ve kterých se bakteriím daří, a proto tampón po vytažení páchne, „dodává odbornice.

Jaké jsou tedy podle ní nevýhody používání kalíšků?

potřeba odzkoušet velikost
náročnější zavádění
počáteční diskomfort
možnost TSS (syndrom toxického šoku), ale to i při tamponech
potřeba dezinfekce, vyváření – náročnější údržba
Podle lékařky má však tato menstruační ochrana i spoustu výhod. Jaké?

drží lépe než tampon, neboť vytvoří podtlak v pochvě
je to udržitelná volba z hlediska ochrany přírody
vydrží déle zaveden jako vložka nebo tampon
z dlouhodobého hlediska je to levnější
TOXICKÝ ŠOK A ZÁNĚT KVŮLI kalíšku: KDY?
Jak říká odbornice, riziko toxického šoku je při používání menstruačního kalíšku spíše menší, protože bakterie se na něm nedrží tak, jak na tamponech. Co se týče zánětu, ten nezpůsobí ani tak kalíšek, jako žena sama.

„Potenciál výskytu zánětu tam je zejména tehdy, pokud si žena kalíšek zavádí ne čistýma rukama, nebo ho pořádně nedezinfikuje, nevyvaruje – to bych zhodnotila jako možné riziko a pokud už se někdo rozhodne pro používání kalíšku, tak třeba dodržovat hygienu,“ vysvětluje doktorka mámově.