- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

17 tipů jak ušetřit peníze a energii v domácnosti

Ceny energií a celosvětový trend snižování spotřeby nás ustavičně nutí zamýšlet se nad možnostmi úspory. Přesto opakovaně ztrácíme drahocennou energii i tam, kde bychom nemuseli. Připravili jsme pro vás 17tipů, jak úspěšně snížit energetickou spotřebu malými triky, izolací, chytrými zařízeními či domácími spotřebiči.

Zrenovujte si dům
1 Vyměňte okna a dveře
Pokud u starších oken pod okenní parapet nebo kolem dveří cítit jemný průvan, je třeba něco dělat. Definitivní řešení je vyměnit stará okna a dveře za nová. Pokud je tato investice pro vás příliš vysoká, zainvestuje alespoň do přechodných řešení, například izolační pásky a pryžových těsnění, které úniku teplého vzduchu alespoň včas zabrání.

2 Zateplete fasádu
Náš tip: Za jakých podmínek lze žádat o příspěvek na zateplení domu

U nezateplené fasády se venku ztrácí až 40% tepla. Jak a co izolovat, závisí na potřebě, struktuře budovy a rozpočtu. Izolace z minerální vlny nebo plastových desek je poměrně levná. Pro efektivní tepelnou izolaci je rozhodující tepelná vodivost izolačního materiálu. Čím nižší je tepelná vodivost, tím větší je účinek tepelné izolace.

3 Opravte tepelné mosty
Tepelné mosty, též nazývané studené mosty, se mohou vyskytovat všude, kde se setkávají komponenty z různých materiálů, například rámy oken a dveří, roletové skříňky, radiátory za skříňkami a stoly nebo na stěnách a stropech, které sousedí s chladnými oblastmi. Pokud jsou tyto problémové oblasti neadekvátně izolovány nebo neizolovány, ztrácí se v nich obrovské množství energie na vytápění.

4 Nezapomeňte na izolaci střechy
Dokonce i nad neizolovanou střechou se ztrácí spoustu tepla. To je dobrý důvod myslet na nadcházející renovaci střechy a odpovídající tepelnou izolaci. Vyšší investice se však rychle vrátí.

5 Zabraňte úniku tepla přes strop suterénu
I izolace suterénu se vyplatí. Pokud z chladného suterénu proniká do obytného prostoru zima, zlepšení mohou přinést i obyčejné izolační desky z minerální vlny. Jsoujednoduše přilepená nebo připevněná kstropu v suterénu. Tloušťka izolační vrstvy se doporučuje nejméně 10 cm. Náklady na vhodné izolační desky se pohybují od 10 do 30 eur za čtvereční metr.

Pokud dobře zateplíte dům, budete méně vytápět – to je pravda. Tepelná izolace je pak zvláště hospodárná. Energická obnova je v každém případě vhodná pro starší nemovitosti. V neizolovaném rodinném domě unikají asi dvě třetiny tepla přes vnější stěny nebo střechu, které jsou nevyužívány. Účinná izolace a výměna oken mohou snížit spotřebu energie a celkové náklady.
Šetření energií v domácnosti: schéma rodinného domu s možnostmi, kde ušetřit
Možnosti šetření:
1 Izolace střechy
2 Energeticky úsporná okna
3 Úsporné vodovodní baterie
4 Řízené větrání
5 Solární nebo fotovoltaické panely
6 Vnější zateplení domu nebo zdivo s vysokými tepelněizolačními schopnostmi
7 Úsporné LED zářivky
8 Úsporné spotřebiče
9 Tepelné čerpadlo

Plaťte méně za vytápění
6 Vyměňte kotel za nový
Výměnou standardního plynového kotle za kondenzační lze ušetřit 20 až 30 % nákladů na topení a ohřev vody, při modernizaci celého topného systému však může být úspora i vyšší. Na rozdíl od starých klasických plynových kotlů získávají moderní kondenzační kotle teplo nejen spálením metanu v plynu, ale dokáží využít také teplo z vodních par ve spalinách. Abyste v budoucnu vytápěli skutečně efektivně, je důležité kotel správně nadimenzovat.

7 Využijte sálání
U sálavého, resp. infravytápění, se teplo přenáší převážně pomocí tepelných vln – ty ohřívají předměty a povrchy, na které dopadnou. Teprve od ohřátých předmětů se ohřívá vzduch v místnosti. A jelikož obecně platí, že zvýšení teploty vzduchu o 1 °C znamená spotřebu energie vyšší o 6%, nižší teplota vzduchu při sálavém vytápění značí úsporu energie bez snížení komfortu.