- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Koleus je letnička, kterou si snadno vypěstujete i do další sezóny. Jak na to?

Koleus je nenáročná rostlina, která se těší oblibě díky svým pestrobarevným listům. Víte, jak si ho uchovat, aby vám v další sezóně znovu zpestřoval záhony?

V zahradě mám zasazené barevné kopřivy. Aktuálně mi nádherně kvetou a ráda bych si je do zahrady vysadila znovu na jaře. Tyto letničky jsem si zakoupila jako sazenice a nevím, jestli se mi je podaří sehnat na rok znovu. Dají se nějak vypěstovat doma? Zdenka, Liptovský Hrádek

Barevné kopřivy či africké kopřivy, stále mluvíme o stejném druhu – jde o koleus Blumeho (Coleus blumei). Jeho lidové pojmenování tak trochu zavádí, jelikož správně nepochází z Afriky, ale z jihovýchodní Asie a Austrálie a do Afriky byl pouze introdukován. U nás je tento druh pěstován jako letnička a disponuje nespočtem typů zbarvení a tvarů listů, proto si z nich dokáže ten svůj pravý vybrat asi každý.

V původních oblastech je koleus víceletým druhem. Chcete-li si stejné rostlinky zachovat i do příštího roku, musíte je chránit před mrazem. Zkuste proto jednotlivé rostliny opatrně vykopat ze země a zasadit do nádob. Ty je třeba na zimu (ještě před prvními mrazy) umístit do místnosti o teplotě 10 až 15 °C. Rostlinky během zimy zalévejte vždy až po proschnutí substrátu a nehnojte je.

Nelekněte se, pokud začnou listy opadávat. Je to přirozený proces během zimování a pokud v paždí opadlých listů vidět zárodky nových, je vše v pořádku. Abyste si v dalším roce zabezpečili barevně stejnou výsadbu, z přezimovaných rostlin si můžete odebrat řízky, které se velmi snadno zakořeňují ve vodě. Následně je zasaďte do substrátu a po posledních mrazech je znovu můžete zasadit ven do zahrady.

Koleus si můžete vypěstovat i od semínka. Pokud rostlinky během podzimu kvetly, nechte soukvětí na nich zaschnout. Potom je odstřihněte a na jaře si ze semínek vypěstujte nové jedince. Pamatujte však, že rostlinky vzešlé ze semínek se od sebe barevně liší, a tak se vám snadno stane, že budete mít v zahradě pestřejší výsadbu kopřiv, než byla ta původní.