- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Jaké stavební materiály jsou vhodné pro pasivní dům?

S pasivními domy se pojí i ekologičtější přístup ke stavbě. V první řadě je důležitá koncepci návrhu – tvar, dispozice a orientace na světové strany. Lze jej proto postavit prakticky ze všech stavebních materiálů, je však třeba to zohlednit v projektu. Bez ohledu na to, zda si vyberete klasické těžké zdící materiály, dřevo nebo kombinovaný systém, je třeba dbát na vhodnou tepelnou izolaci i vzduchotěsnost domu a eliminovat tepelné mosty. V úvahu je třeba brát i tepelně akumulační a zvukoizolační vlastnosti materiálů. Jaké jsou tedy možnosti výběru pro stavbu pasivního domu?

Masivní konstrukce a tepelná izolace
Těžké zdící materiály jsou časem ověřeny a mnozí po nich sáhnou jako po klasické jistotě. Stavba pasivního domu z těžkých zdicích materiálů má řadu výhod: vyznačují se dobrou akumulací tepla, bezproblémovým řešením vzduchotěsnosti konstrukce a dobrou požární odolností. Kromě toho mají výbornou trvanlivost, únosnost a také akustický útlum.

Pasivní dům postavený z masivní konstrukce. Foto: Miro Pochyba

Stěny mohou být z keramických pálených cihel, pórobetonových bloků, vápenopískových cihel, případně i tvarovek vyplněných litým betonem. Můžete si zvolit systém s tvárnicemi, které zvenčí zateplíte, nebo takový, kde tvárnice již tepelnou izolaci obsahují.

Nejčastějším řešením je stále vícevrstvá stěna, kde je třeba doplnit tenčí nosnou stěnu vnější tepelnou izolací. Jako zateplení se používá polystyren nebo minerální vlna. U vícevrstvých stěn je třeba při návrhu brát v úvahu i minimalizaci tloušťky vnější stěny, která by po zateplení neměla přesáhnout 50 cm.

Vhodnost vámi vybraného stavebního systému pro pasivní dům vám ověří projektant pomocí kvalifikovaného energetického výpočtu.

Náš tip na zateplení
Zateplovací systém Baumit open v sobě spojuje novou technologii kotvení, vysokou paropropustnost a vysokou účinnost izolace s inovativní povrchovou úpravou. Zateplení má podobnou paropropustnost jako cihlové zdivo, čímž se předchází vzniku kondenzace a zajišťuje se příjemné vnitřní klima.


Při hrubé stavbě pasivního domu se již od začátku používají speciální zateplené zdivo, které je dražší, ale má lepší izolační vlastnosti.