- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Proč se vyplatí sáhnout po OSB deskách?

Při stavbě domu používáme kromě zděného či dřevěného základu také množství podpůrných materiálů. To, jaký materiál si vyberete, se může odvíjet od jeho vzhledu, ceny, nosnosti či ekologické stopy.

Co je OSB deska a proč se stává populární?
OSB deska, z anglického „oriented strand board“, je deska vytvořená z dřevěných štěpků, nejčastěji borových, slepená silným lepidlem ve stejném směru. Nemylte si ji však s dřevotřískou, která je místo štěpků vyrobena z pilin. Zní to jako malý rozdíl, avšak OSB je mnohem pevnější a odolnější než dřevotříska.

Často je srovnávána is překližkami, což jsou tenké vrstvy dřeva poslepené do jedné. Překližky sice mohou působit pevněji díky jednotnému vzhledu, ale opak je pravdou. V neposlední řadě jsou OSB levné, protože se vyrábějí ze štěpků a ne přímo z masivu. Díky tomu jsou také ekologičtější. OSB desky jsou tedy z cenově dostupných dřevěných prken nejpevnější a zároveň šetří životní prostředí.

Jak je můžete využít ke stavbě?
OSB desky sice nejsou ten nejkrásnější či nejkvalitnější materiál na trhu, ale jejich pevnost a cena jsou velkým lákadlem. Chcete-li opravdu ušetřit, lze je použít i jako podlahy. Samozřejmě, v bytě se to vymyká všem moderním designovým standardům, ale například na chalupu jsou vhodným řešením.

K čemu je však používáme častěji, jsou stěny. Konkrétněji, pokud chcete změnit dispozici domu či bytu a nechcete utrácet obrovské peníze na novou zeď, OSB desky vám postačí. Sice nemají až takové izolační vlastnosti jako cihly či beton, ale v interiéru to vůbec není problém.

Nejčastěji využívané jsou však u střech a podkroví. Při správném ošetření je lze použít jako střešní plášť, který i něco vydrží. Takhle vás bude stát dvakrát méně než alternativy jako kov či dřevo. Chcete-li si tepelně izolovat podkroví, OSB desky jsou nejlepším řešením. Jsou finančně nenáročné a instalace je jednoduchá.

OSB desky při stavbě domu a v interiéru.

Jsou vhodné i pro dekorování
V dnešní době se často používají stavební materiály také jako estetické designové prvky. Luxusní vily z odhaleného betonu i dřevodomy s viditelnou strukturou jsou perfektním příkladem. Tam však není třeba zastavovat. Dnes se k dekoraci už využívají i OSB desky. Dají se použít jako nástěnné dekorace, části nábytku nebo cokoli, co vám napadne si z nich vyrobit.

OSB desky při stavbě domu a v interiéru.

Zajímavým nápadem jsou například nové příčky, které si umíte připevnit ve vaší „OSB stěně“. S těmito si můžete vyhrát a uspořádat je do takových tvarů, jaké chcete. Pokud vám například chybí skříň, noční stolek či dokonce pohovka, jednoduše si jednu vyrobte. Nebude vás to stát víc než pár desítek eur a hodin práce.