- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Zemolez patří mezi nejméně náročné ovocné druhy. Nezapomeňte mu sehnat „partnera“, chcete-li bohatou úrodu

V poslední době se jedná o populárnější a častěji vysázenou ovocnou rostlinu. Za svou oblibu vděčí chutným plodům, které dozrávají velmi brzy. Zemolez, často nazývaný také kamčatská borůvka, je nenáročný na pěstování a každoročně přináší dobrou úrodu.

Charakteristika
Existuje několik druhů zimolezu. Jen málo z nich však patří mezi ovocné druhy. Druh, který se pěstuje v zahradách kvůli plodům, pochází z Kamčatky. Zemolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) je nenáročný na půdu a v porovnání s borůvkami například nevyžaduje kyselou půdu. Toleruje také chladnější prostředí. Vyhovuje mu slunečné místo, běžná zahradní, hlinitopísčitá a výživná půda.

Vytváří keře ve velikosti rybízu, celkově patří mezi nejméně náročné ovocné druhy. Do plodnosti vstupuje hned po výsadbě, přičemž množství plodů rok od roku stoupá. Do plné dospělosti se tyto keře dostávají přibližně 4 roky po výsadbě.

Plodem zimolezu je podélná bobule válcovitého tvaru velikosti 2 – 4 cm. Je intenzivní modré barvy s typickým voskovým pokrytím. Plody dozrávají už květnu, přibližně dva týdny před jahodami, tedy na našem území jde o první dozrávající ovoce. Rostlina je dlouhověká, dokáže bohatě plodit mnoho let. V současnosti dostupné odrůdy jsou pouze částečně samoopylivé.

Nezapomeňte vysadit alespoň dvě, ideální tři rostliny. Podpoříte bohatší úrodu.

Kdy zemolez sázet a sbírat plody
Výsadba: březen – říjen
Kvetení: duben
Sklizeň plodů: květen, červen
Výška růstu: do 2 m

Pěstování
Zemolez se prodává v kontejnerované formě, což umožňuje jeho celoroční výsadbu s výjimkou měsíců s trvale promrzlou půdou. Po výsadbě je třeba zavlažování. Nezbytné je odstraňování plevelů z okolí rostliny a jako přínosné se jeví i občasné přihnojení kompostem.

Zemolez v našich podmínkách nebývá napadán prakticky žádnými chorobami ani škůdci, proto jej v zahradách můžete pěstovat bez jakýchkoli postřiků. Z tohoto důvodu se uplatní iv ekologicky zaměřených zahradách. V prvních letech po výsadbě tato rostlina nevyžaduje řez, v pátém až šestém roce života jej však zmlaďte. Keře mají totiž tendenci zahušťovat se. Řez starších keřů by tak měl směřovat k pravidelnému odstraňování přestárlých, zahušťujících nebo poškozených výhonů.