Stará koupelna už definitivně dosloužila a nastal čas na novou? Vysnili jste si krásnou koupelnu jako z katalogu a představujete si, jak si v ní dopřejete dlouhou horkou sprchu nebo voňavou koupel? Sny mohou být krásné, ale pozor, aby se z nich nestala noční můra, kterou může snadno způsobit nezdařená rekonstrukce. Víte, na co si dát při předělávce koupelny pozor? Abyste se z ní mohli dlouho těšit, neudělejte tyto nejčastější chyby.
V malé koupelně nemůžete mít všechno
Mít v koupelně vanu, sprchový kout, pračku i sušičku? Pokud nemáte velký prostor, dobře si promyslete, jak svoji malou koupelnu uspořádáte a co do ní dáte. V případě menších prostor jsou kompromisy nezbytné. Chcete-li se ve vaší koupelně cítit příjemně a bez stísněného pocitu, doporučujeme polevit z vysokých nároků. Sprchové kouty jsou skvělou volbou pro ušetření prostoru, ale třeba i financí, protože v nich minete méně vody než při napouštění vany.
Pokud si ale nedokážete svůj pobyt v koupelně představit bez koupele ve vaně, vyberte si vanu – v tom případě ale na sprchový kout zapomeňte. Vana se závěsem vám poslouží pro rychlé osprchování. Promyslete si také, jestli se na pračku nebo sušičku nenajde místo v jiné části vaší domácnosti.
Dobře zvažte, jaký obklad v koupelně použijete
Pokud máte malou koupelnu a sníte o černých obkladačkách, asi vás nepotěší zpráva, že této volby s velkou pravděpodobností budete litovat. Tmavé barvy v malém prostoru totiž způsobí, že prostor opticky ještě zmenší. A to pravděpodobně nechcete. I z malé koupelny můžete vytvořit vzdušný prostor, zvolíte-li si světlé barvy a vhodný typ obkladu.
Nejčastější chyby při rekonstrukci koupelny: jaký obklad do koupelny
Obklady do koupelny dnes naleznete v opravdu rozličných odstínech i tvarech. Chcete-li zvětšit klasickou panelákovou koupelnu, doporučujeme vybrat si velkoformátové obklady ve světlých tónech. A pokud se přece jen nechcete vzdát tmavých barev, použijte je jako ozvláštňující přechod mezi světlými kachličkami. Myslete na to, že koupelna vám bude po předělávce sloužit možná i deset let, je proto dobré zvolit si nadčasový design a nevybírat bezhlavě z krátkodobých trendů.
Nedostatečné odvětrání
Především v bytových koupelnách často chybí okna. To ztěžuje větrání, které je důležité pro zabránění vzniku nepříjemných zatuchlin a plísní z nadměrné vlhkosti. Při předělávání koupelny si zajistěte, aby bylo zajištěno odvádění vlhkosti. A jelikož okno si do panelákového okna asi jen tak nedoděláte, sáhněte po ventilátoru. Ventilátor v koupelně má své opodstatnění, neboť odstraní vlhkost, ale například i různé zápachy. V nabídkách obchodů naleznete venilátory, které mají časový doběh a dokonce se umí automaticky spustit při určitém stupni vlhkosti. Myslete na to, že při rekonstrukci koupelny nejde jen o design, ale stejnou měrou io funkčnost.