- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Přemýšlíte jestli je lepší dům postavit nebo rekonstruovat? Poradíme vám při rozhodování

Bydlení v domě přináší do života úplně jiný komfort. Prostor pouze pro vás, bez společných stěn s hlučnými sousedy a dokonce i vlastní zahrada – tomu se říká bydlení. Pokud jste i vy na začátku plnění si svého snu o bydlení v domečku a rozhodujete se, zda zrekonstruovat původní, nebo se pustit do stavby nového, pomohou vám rady v následujícím článku, ve kterém jsme shrnuli plusy i minusy obou variant.

Kdy jít do rekonstrukce a kdy ne?
Pokud jde o dům po vašich prarodičích či rodičích a víte, že je to dobrá, kvalitní stavba, která byla udržována a vy jí chcete navrátit šmrnc, směle se pusťte do rekonstrukce. Je důležité zjistit, zda dům není vlhký, zdi popraskané az jakého materiálu byl dům postaven. Jako u každého starého domu je třeba počítat s tím, že možná natrefíte na neočekávaná překvapení, se kterými se budete muset popasovat. Přece jen jde o starší stavbu a v minulosti se používaly jiné technologie.

Stavět nový dům či rekonstruovat původní stavbu

Výhodou rekonstrukce je fakt, že zachováte krásný kus historie, památku po vašich předcích. Pokud má stavba svoji atmosféru, ke které vás váže i citové pouto, rekonstrukci si budete vychutnávat. Výhodou je, pokud máte zkušenosti a více práce zvládnete vlastníma rukama – tak dokážete výdaje na rekonstrukci slušně snížit.

Rekonstrukci odborníci nedoporučují, pokud jde o dům, který neměl důsledného majitele. Koupili jste starší stavbu a zjistili jste, že střecha zatéká, základy jsou nekvalitní, topení je nevyhovující (případně žádné) a na stěnách se objevují vlhké mapy? Toto všechno jsou důkazy, že o stavbu nebylo dobře postaráno, případně byly již při samotném stavění udělány nějaké chyby. Nedostatky starého domu lze napravit, například podříznutím a vysoušením vlhkých zdí, není však jisté, na jak dlouhou dobu toto opatření pomůže a zda se vlhkost neprojeví později.

U neudržovaného domu hrozí, že se rekonstrukce výrazně prodraží a ztratíte spoustu času, za který byste možná měli postaven nový dům.

Při rekonstrukci původní stavby se také budete muset spokojit s danou dispozicí, která nemusí odpovídat současným požadavkům. Budete se muset držet původních plánů, což může opět vytáhnout z peněženky další eura.

Kdy říci ano rekonstrukci domu
kvalitní, zdravá stavba bez porušení
jde o výjimečnou stavbu (dědictví po vašich předcích), případně o stavbu, ke které vás váže citové pouto
máte dostatek finančních prostředků na opravu a řešení možných neočekávaných problémů
Kdy říci ne rekonstrukci domu
vlhké zdi, praskliny, nekvalitní/nevyhovující stavební materiál, havarijní stav stavby
máte přesně stanovený finanční rozpočet a nemůžete si dovolit případné neočekávané výdaje

Stavba nového domu – sázka na jistotu?
Postavit si dům podle vlastních představ, ve kterém bude všechno zbrusu nové a dokonce na to bude platit i záruka? Nová stavba jistě přináší své výhody. Jelikož vy o ní rozhodujete, budete mít jistotu, z jakých materiálů byla postavena, nehrozí tedy nepříjemná překvapení. Také si můžete navrhnout, jak to ve vašem novém domově bude vypadat. Do projektu můžete vymyslet a doplnit vaše představy, nápady a praktická řešení. Navíc využití nejmodernějších technologií výrazně zjednodušuje i urychluje celý proces stavby, takže i samotné nastěhování umí proběhnout velmi rychle.

Stavba nového domu je ovšem běh na dlouhé tratě. Čekají vás návštěvy stavebního úřadu, vyřizování projektu domu a různých povolení. Také čekání na rozhodnutí úřadu na povolení stavby může trvat delší dobu. A to ještě nezmiňujeme hypotéku.