- Komerční sdělení -magazín
- Reklama -královna

/

Pojištění domu, bytu či chalupy. Na co si dát pozor?

Stržená střecha po vichřici, vytopený sklep po záplavě, ale i vyhořelý byt či vykradená garáž… Bohužel, i takové situace se stávají. Pojištění vám v těchto případech finančně pomůže, ale musíte jej mít nastaveno správně. Jak na to?

Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti. Jaký je rozdíl
Víte, jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti? Lidé si je často pletou a nerozumí, jak jednotlivá pojištění chrání jejich majetek.
Pojištění nemovitosti se vztahuje na všechny stěny a stavební součásti vašeho bytu či domu, jako jsou vestavěné skříně, kuchyňská linka, radiátor a podobně. Pojištění domácnosti chrání hlavně zařízení, tedy spotřebiče, nábytek či obrazy. Smlouva by měla obsahovat také pojištění odpovědnosti na pokrytí škod, které nechtěně způsobíte třetí straně, například, když vytopíte sousedy. „Výhodou kombinace všech tří pojištění na jedné smlouvě je komplexní krytí vašeho majetku i možné slevy z pojistného,“ radí odborník na pojištění Štefan Fajnor.

Pomůže při povodni, požáru, krádeži i když vás vytopí soused
Pojištěním chrání lidé svůj majetek zejména před přírodními živly, jako jsou například záplava, povodeň, vichřice, požár, blesk nebo tíha sněhu. Pojištění se však vztahuje i na případy vloupání, krádeže nebo vandalismu. To, proti kterým rizikům se umíte pojistit, závisí na každé pojišťovně i na konkrétním balíku pojištění.

Pojištěním můžete chránit hlavní stavby evidované v katastru nemovitostí, například rodinný dům, byt, nebytový prostor, rekreační nemovitost – chatu nebo i samostatně stojící garáž. Většinou si pak k této nemovitosti umíte připojistit i vedlejší stavby na pozemku, jako jsou altán, hospodářská budova, plot či studna.

Každá pojišťovna je jiná
Je rozdíl, ve které pojišťovně svůj dům či byt pojistíte. „Kromě rozsahu krytí jsou rozdíly i v samotné definici některých rizik, například vichřice může být v jedné pojišťovně definována jako síla větru od 70 km/h av jiné pojišťovně od 80 km/h,“ popisuje odborník.

Nejlepší je poradit se při výběru pojištění s odborníkem, například finančním zprostředkovatelem. Má přehled o podmínkách ve více pojišťovnách, spolu vyberete vhodnou pojišťovnu a nastavíte pojistné částky tak, abyste svůj majetek chránili dostatečně.

Čeho si všímat ve smlouvě
Častou chybou je, že si lidé pojistí nemovitost jen na výši hypotéky. Pokud je například skutečná hodnota bytu 100 000 €, ale klient si jej pojistí jen do výše úvěru 60 000 €, tak na jeho bytě vznikne 40procentní podpojištění.

Pojistné částky, připojištění a rozsah krytí si proto nastavte tak, aby vám po pojistné události pokryly celou škodu bez nutnosti sáhnout po vlastních financích. Tedy aby vám pojišťovna vyplatila částku, kterou pokryjete všechny výdaje, pokud vám vichřice strhne střechu, dojde k vytopení či požáru v bytě.

Bezpečná elektřina v koupelněBezpečná elektřina v koupelně
Starší pojištění vašeho domu či bytu raději zkontrolujte s odborníkem. Měli byste tak učinit nejméně jednou za 5 let nebo po každém zásahu, který může zvýšit hodnotu vaší nemovitosti. Může jít o zateplení, novou kuchyňskou linku, výměnu oken, střechy nebo i koupi nového zařízení. I každou rekonstrukci byste měli promítnout do zvýšení pojistných částek, aby vám na smlouvě nevznikalo podpojištění.